Previous Day | Next Day

Changes for Sunday, August 06

Cancellations

There are no calcellations for this date.

Additions

Added Class Name Start time End time Location
Yoga for Dancers, Fighters, or Pretty Much Anyone 7:45 AM 9:00 AM Dance Tent
Coffee with Friends of Dr Bob and Bill 8:00 AM 9:00 AM A&S 15
Rehearsal (Closed): KWP 8:00 AM 12:00 PM Performing Arts Tent
Youth Armored Combat Morning Session 8:00 AM 10:30 AM Youth Combat List
Commedia dell'Arte for Youth 9:00 AM 10:00 AM Amphitheater
Basic Glass Bead Making 9:00 AM 11:00 AM A&S 4
Beadwork Basics (Class Taught in French) 9:00 AM 11:00 AM A&S 11
Beginning Scribes' Track 9:00 AM 11:00 AM Æthelmearc 2
Bouncy Dance Games for Squirrelly Children 9:00 AM 10:00 AM Dance Tent
Documenting Your Food: Brehon Laws in Ireland 9:00 AM 10:00 AM A&S 7
East Kingdom Day 9:00 AM 3:00 PM Youth Point
Family Stick Weaving 9:00 AM 10:00 AM Pine Box Traders (192)
Gathering of the Louds 9:00 AM 11:00 AM University-Battlefield
La Verdadera Destreza: Researching Spanish Fencing 9:00 AM 11:00 AM A&S 12
Lenten Food in Period 9:00 AM 10:00 AM A&S 6
Mass Project 9:00 AM 10:00 AM Performing Arts Rehearsal Tent
Metalsmithing and Jewelry 9:00 AM 5:00 PM Artisan's Row B
Narrow Work and Textiles 9:00 AM 5:00 PM Artisan's Row A
Pennsic Homes, Part 1: Wagon Homes 9:00 AM 10:00 AM A&S 5
Populace Archery War Point Practice 9:00 AM 11:00 AM Archery
Survey of Rapier Hangers and Sword Belts 9:00 AM 10:00 AM A&S 3
Tales of Viking Age Women 9:00 AM 10:00 AM A&S 13
The Bayeux Tapestry and the Battle of Hastings 9:00 AM 10:00 AM A&S 1
Throw Away Your Wristwatch 9:00 AM 10:00 AM A&S 16
Thrown Weapons Marshal Training: Part 1 9:00 AM 10:30 AM Thrown Weapons Tent
Welcome to the World of Wicker 9:00 AM 1:00 PM A&S 10
What the Irish Ate 9:00 AM 10:00 AM A&S 8
Youth Rapier Activities 9:00 AM 12:00 PM Rapier List 3
Shogi 10:00 AM 11:00 AM Games Tent
12th-Century Women's Clothing 10:00 AM 11:00 AM A&S 13
A Hand a Day: Faux Arabic Calligraphy 10:00 AM 11:00 AM Æthelmearc 1
Advanced Thrown Weapons 10:00 AM 11:00 AM Thrown Weapons Range
Bayeux Tapesty: Panel by Panel 10:00 AM 11:30 AM A&S 6
Beginning Atlatl 10:00 AM 11:00 AM Atl. Atl. Range
Beginning Drumming 10:00 AM 11:30 AM Touch The Earth
Body Mechanics for Beginning/Intermediate Dancers 10:00 AM 11:00 AM Dance Tent
Charting Sion-Style Colorwork 10:00 AM 11:00 AM A&S 14
Coptic Sketch Book 10:00 AM 2:30 PM Good Friends Camp (N-01, usually on St. Lawrence)
Documentation, Data, and Research 10:00 AM 11:00 AM A&S 5
Drop Spinning 101 10:00 AM 12:00 PM Bog U (E24)
English Rosaries and Paternosters 10:00 AM 11:30 AM A&S 3
Gold and Glass, Hands-on Verre Églomisé/Gilding 10:00 AM 12:00 PM A&S 4
Heraldic Devices, Badges, and You! 10:00 AM 12:00 PM A&S 2
Japanese Stab Binding: Make a Book in Under 1 Hour 10:00 AM 11:00 AM Livonia Smithery (170)
Making Your Own Watercolors 10:00 AM 12:00 PM Chez D'Argent (W16)
Ottoman Singing 10:00 AM 11:00 AM Middle Eastern Tent
Pennsic Choir: Open Rehearsal 10:00 AM 12:00 PM Performing Arts Rehearsal Tent
Period Mustards Made Easy 10:00 AM 11:00 AM A&S 7
Primer on Heraldic Activities in the SCA 10:00 AM 11:00 AM A&S 19
Punching and Drifting for Blacksmiths 10:00 AM 12:00 PM Little Dragon's Hoard (214)
Rapier Bear Pit Tourney 10:00 AM 12:00 PM Rapier List 2
Stitching Temari: Kiku Pattern 10:00 AM 11:30 AM A&S 8
Storytelling Academy 10:00 AM 11:00 AM Minerva's Spindle (158)
Topics in Basic Heraldry 10:00 AM 11:00 AM Herald's Point
Tubular-Tablet/Card Weaving: Making Period Cord 10:00 AM 11:00 AM A&S 1
Unbelted Champions Battle (Melée) 10:00 AM 10:15 AM Main Battlefield
Weed Walk 10:00 AM 12:00 PM University Point
Youth Theatre 10:00 AM 11:00 AM Amphitheater
Unbelted Alternates Battle (Melée) 10:15 AM 10:30 AM Main Battlefield
Belted Champions Battle (Melée) 10:30 AM 11:30 AM Main Battlefield
An Elizabethan Guide to Chocolate 11:00 AM 12:00 PM A&S 5
Arabic 101: Reading and Writing 11:00 AM 1:00 PM A&S 16
Bardic Circles 101 11:00 AM 12:00 PM A&S 9
Book Lovers' Tea 11:00 AM 1:00 PM A&S 13
But ... I Can't Draw! (or Paint!) 11:00 AM 12:00 PM Æthelmearc 1
Intermediate English Country Squares 11:00 AM 12:00 PM Dance Tent
Lucet Basics 11:00 AM 12:00 PM Pine Box Traders (192)
Medieval Business Practices 11:00 AM 12:00 PM A&S 7
Pennsic 101 11:00 AM 11:15 AM A&S 19
Populace Archery War Point Shoot 11:00 AM 5:00 PM Archery
Rehearsal (Closed): Pennsic Commedia All Stars 11:00 AM 1:00 PM Amphitheater
SCA Lunch Taverns 101 11:00 AM 12:00 PM A&S 1
Starting a Thrown Weapons Program in a Local Group 11:00 AM 11:45 AM Thrown Weapons Tent
Viking Dairy Processing 11:00 AM 2:00 PM Teulu Trobwl (N41)
Zen of Belly Dance Performing 11:15 AM 12:45 PM Middle Eastern Tent
Heroic Champions (Single Combat) 11:30 AM 1:30 PM Main Battlefield
Scribal Workshop: The Armenian Gospels of Gladzor 11:30 AM 1:30 PM Æthelmearc 2
Doppie Mutanze from Compasso (Double Galliards) 12:00 PM 1:00 PM Dance Tent
The Belle of Battle: A Play Reading 12:00 PM 2:00 PM A&S 9
Beginner Thrown Weapons 12:00 PM 1:00 PM Thrown Weapons Training Range
Come and Get Your Fill 12:00 PM 1:00 PM Touch The Earth
Complex Japanese Braids in Period 12:00 PM 1:00 PM A&S 5
How To Make Fancy Pants 12:00 PM 1:00 PM A&S 6
How to Teach Youth to Throw 12:00 PM 12:45 PM Thrown Weapons Tent
Livery Collars 12:00 PM 1:00 PM A&S 8
Magic as a Performing Art 12:00 PM 1:00 PM A&S 12
Pennsic Youth Choir: Open Rehearsal 12:00 PM 1:00 PM Performing Arts Rehearsal Tent
Rehearsal (Closed): i Sebastiani 12:00 PM 1:30 PM Performing Arts Tent
Rose Beads! A Class for Teens and Youth 12:00 PM 2:00 PM A&S 11
SCA 101: Newcomers' Q&A 12:00 PM 1:00 PM A&S 19
Social Media for Fun and Non-Profit 12:00 PM 1:00 PM A&S 3
The 16th-Century Italian Zimarra 12:00 PM 1:00 PM A&S 7
Tinsmithing 12:00 PM 4:00 PM Livonia Smithery (170)
Voices and Viols: Gamben und Singen 12:00 PM 1:30 PM A&S 14
Wire Weaving 12:00 PM 1:00 PM Bog U (E24)
Cloisonné Enameling 1:00 PM 3:00 PM A&S 4
Ifriquiya: Medieval North Africa 1:00 PM 2:00 PM A&S 16
Kumihimo Basics 1:00 PM 2:00 PM Pine Box Traders (192)
Blood and Gores: Tailoring the Tunic 1:00 PM 2:00 PM A&S 13
Chivalry Then and Now 1:00 PM 2:00 PM A&S 12
Chocolate in Late Period 1:00 PM 2:00 PM A&S 3
Cued Improv, Folkloric Style! 1:00 PM 2:00 PM Middle Eastern Tent
Girona Tapestry, Tapestry of Creation 1:00 PM 2:30 PM A&S 8
Growing Period Herbs and Vegetables 1:00 PM 2:00 PM A&S 6
How to Run "It Takes My Child to Raze a Village" 1:00 PM 2:00 PM A&S 5
How to Teach European Dance: A Workshop 1:00 PM 2:00 PM Dance Tent
Interlaced Herringbone / Kutchwork / Marash II 1:00 PM 2:00 PM A&S 1
Intermediate Middle Eastern Drumming: 6/8 1:00 PM 2:00 PM Touch The Earth
Juggling Practice 1:00 PM 2:00 PM Amphitheater
Newcomer's Social 1:00 PM 4:00 PM A&S 19
Nine Man Morris 1:00 PM 2:30 PM Games Tent
Non-European Chainmail 1:00 PM 2:00 PM Serenity Studio (208)
Pelican and Protégé Meet-Up 1:00 PM 3:00 PM Midrealm Royal (W01)
Pennsic Arts & Science Display 1:00 PM 5:00 PM Great Hall
Pennsic Children's Choir: Open Rehearsal 1:00 PM 2:00 PM Performing Arts Rehearsal Tent
Taking the Pain Out of Period Pigments 1:00 PM 2:00 PM Æthelmearc 1
The Basics Of Leather-Working: Getting Started 1:00 PM 3:00 PM A&S 7
Tournament Heralding and List Running 1:00 PM 1:30 PM A&S 15
Very Old Rounds and Drinking Songs 1:00 PM 2:00 PM Bog U (E24)
Viking Penannular Brooches 1:00 PM 2:00 PM A&S 10
What Makes a Good Thrown Weapons Competition 1:00 PM 1:45 PM Thrown Weapons Tent
Axe Continuous Throw Tournament 1:30 PM 3:00 PM Thrown Weapons Range
Rapier Champions (Melée) 1:30 PM 2:00 PM Main Battlefield
Citole Solar 2:00 PM 3:00 PM Performing Arts Rehearsal Tent
Romani: An Introduction to Gypsy Persona 2:00 PM 3:30 PM A&S 13
A&S Competitions for Organizers, Part 1 of 3 2:00 PM 3:00 PM A&S 6
Basics of Flexible Weapons Fighting 2:00 PM 4:00 PM University-Battlefield
Beginning to Drum Solo: Malfuf, Syrto, Chifti 2:00 PM 3:00 PM Touch The Earth
Body of the Mask: The Full Commedia Character 2:00 PM 4:00 PM Casa Bardicci
Court Organization for Court Heralds 2:00 PM 3:00 PM A&S 2
Cultural Stories with a Period Feel 2:00 PM 3:00 PM A&S 9
Eight Essential Knots for the SCA Camper 2:00 PM 4:00 PM A&S 12
Feastocrat 101 2:00 PM 3:00 PM A&S 3
Heroic Rapier Champions (Single Combat) 2:00 PM 4:00 PM Main Battlefield
Indian Persona Meet-and-Greet/Making Kulhar 2:00 PM 5:00 PM A&S 10
Intro to the Rubul Mujayyab (Sine Quadrant) 2:00 PM 3:00 PM A&S 16
Medieval Harmonies for Bardic Purposes 2:00 PM 3:00 PM Bog U (E24)
PA Afternoon Series: Commedia Experience 2:00 PM 5:00 PM Performing Arts Tent
Playford Favorites 2:00 PM 3:00 PM Dance Tent
Playtime with Period Pigments 2:00 PM 3:00 PM Æthelmearc 1
Runestone Bardic Circle Practice - Alternate Site 2:00 PM 5:00 PM Amphitheater
Runestone Bardic Circle Practice at Runestone Park 2:00 PM 5:00 PM Rune Stone Park
Youth Ideas Matter: Get What You Want From Events 2:00 PM 3:00 PM A&S 5
Zill Dance from Start to Stage: 3 of 4 2:00 PM 4:00 PM Middle Eastern Tent
East - Middle Youth Round Robin Tournament 2:30 PM 5:30 PM Youth Combat List
Maghribi and Middle Eastern Rattan and Shields 3:00 PM 4:30 PM Ev Korku (n31)
Kyōgenza: Improvisational Comic Theatre Workshop 3:00 PM 6:00 PM Performing Arts Rehearsal Tent
Beginning Spear Throwing 3:00 PM 4:00 PM Thrown Weapons Range
Beyond Lucet Basics 3:00 PM 4:00 PM Pine Box Traders (192)
Building Scrolls Without a Book of Hours 3:00 PM 4:00 PM Æthelmearc 2
Coaching and the Art of Constructive Criticism 3:00 PM 4:00 PM A&S 9
Egyptian Nalbinding 3:00 PM 5:00 PM A&S 5
Exploring the Riq with Donovan 3:00 PM 4:00 PM Touch The Earth
Hand-Sewing Eyelets 3:00 PM 4:00 PM A&S 6
How to Card-Weave Letters and Designs 3:00 PM 5:00 PM A&S 1
Introduction to Pavan and Galliard 3:00 PM 4:00 PM Dance Tent
Kaftan and Gambeson (1 of 2) Construction 3:00 PM 4:00 PM A&S 7
Keep Thee from a Nunnery! 3:00 PM 4:00 PM A&S 3
Learning to Play the Big Drum (Tupan/Davul) 3:00 PM 4:00 PM Bog U (E24)
Period Card Games: Losing Loadem 3:00 PM 4:00 PM Games Tent
Contentezza D'Amore 4:00 PM 5:00 PM Dance Tent
12-Step Meetings 4:00 PM 5:00 PM Denys The Decadent (Denys the Decadent's Camp EO8)
Beginner Steps to Saidi Rhythms 4:00 PM 5:00 PM Orluk Oasis (W10, on the lake near the peninsula.)
Book Heraldry 100 4:00 PM 5:00 PM A&S 2
How to Brew a Tree, Part II: Leaves and Flowers 4:00 PM 5:00 PM A&S 12
Interkingdom Anthropology 4:00 PM 5:30 PM A&S 19
Known World Novice Championship 4:00 PM 7:00 PM West Battlefield
Make and Take Moravian Stars 4:00 PM 6:00 PM Bog U (E24)
Medieval Jewish Fighters 4:00 PM 5:00 PM A&S 6
Moroccan Mayhem: Drumming Clapping Chanting Oh My! 4:00 PM 5:30 PM Middle Eastern Tent
Rehearsal (Closed): KWC Chorulus Pennsicus 4:00 PM 5:00 PM Lochmere, N18
The Development of Music Through Acoustics 4:00 PM 5:00 PM A&S 9
What Do I Do with This Oud or Cümbüş? 4:00 PM 5:00 PM Touch The Earth
Keum-Boo: Hot Metal Gilding 4:30 PM 6:00 PM Livonia Smithery (170)
Advanced Storytelling 5:00 PM 6:00 PM A&S 9
Archery Marshals Meeting 5:00 PM 7:00 PM Archery Tent
Bloody Bible Stories: Mar Yaakov HaMizrachi 5:00 PM 6:00 PM Performing Arts Tent
Glass Painting (Thru Æthelmearc Scribal College) 5:00 PM 6:30 PM Æthelmearc 1
Medieval Harmonies for Bardic Purposes 5:00 PM 6:00 PM Amphitheater
Pennsic Archery Champions Practice/Tryouts 5:00 PM 7:00 PM Archery
Combat of the Thirty 6:00 PM 8:00 PM South Battlefield
In a Fool’s Garden: Fables of John Inchingham 6:00 PM 7:00 PM Performing Arts Tent
Known World Party Set-Up 6:00 PM 8:00 PM Battlefield
Æthelmearc Scribal College Open Scriptorium 6:00 PM 9:00 PM Æthelmearc 2
Bedtime Stories for Children 7:00 PM 7:45 PM A&S 13
Duke Moonwulf's Annual Pennsic Concert 7:00 PM 8:00 PM Performing Arts Tent
Inkle Weaving Basics 7:00 PM 8:00 PM Pine Box Traders (192)
PW for Parents of Youth with Special Needs 7:00 PM 8:00 PM Youth Point
West African Percussion (Djembe, Dunun) 7:00 PM 8:30 PM Bog U (E24)
Youth Combat Sword-Building Workshop 7:00 PM 9:00 PM Youth Combat List
Guedra: North African Trance Dance 8:00 PM 10:00 PM Orluk Oasis (w10)
Beginner's Ball 8:00 PM 11:00 PM Great Hall
Efenwealt Wystle and Aenor d'Anjou: Music & Mirth 8:00 PM 9:30 PM Performing Arts Tent
Known World Party 8:00 PM 12:00 AM Æthelmearc Dayshade Pavillion (Main Battlefield )
Known World Siege Marshal Social 8:00 PM 10:00 PM Holt Heroetus (W01)
Known World Youth Combat Meet and Greet 8:00 PM 9:00 PM A&S 4
Vigil 8:00 PM 12:00 AM White List
Lord Carmine and Friends Hafla 9:00 PM 11:00 PM Middle Eastern Tent
i Sebastiani! 9:30 PM 11:00 PM Performing Arts Tent

Changes

There are no changes for this date.