Previous Day | Next Day

Changes for Thursday, August 10

Cancellations

There are no calcellations for this date.

Additions

Added Class Name Start time End time Location
Yoga for Dancers, Fighters, or Pretty Much Anyone 7:45 AM 9:00 AM Dance Tent
Étude 1 and 2 for Single Sword (Fencing) 8:00 AM 9:00 AM Rapier List 4
Arts and Sciences War Point 8:00 AM 4:00 PM Great Hall
Coffee with Friends of Dr Bob and Bill 8:00 AM 9:00 AM A&S 15
Rehearsal (Closed): KWP 8:00 AM 12:00 PM Performing Arts Tent
Youth Armored Castle Battle 8:00 AM 12:00 PM Fort
Youth Armored Combat Morning Session 8:00 AM 10:30 AM Youth Combat List
Commedia dell'Arte for Youth 9:00 AM 10:00 AM Amphitheater
A New Way to Wire Weave: Anglo-Saxon Interweave 9:00 AM 10:30 AM A&S 4
Aphrodisiacs and Other Edible Delights 9:00 AM 10:30 AM A&S 11
Bread Roundtable 9:00 AM 10:00 AM A&S 5
Cheese Selection: Green, New, Old and Others 9:00 AM 10:00 AM A&S 7
Children's Ball 9:00 AM 11:00 AM Dance Tent
Gathering of the Louds 9:00 AM 11:00 AM University-Battlefield
Heraldry for Scribes 9:00 AM 10:00 AM A&S 2
How to Teach in the SCA 9:00 AM 10:00 AM A&S 1
Inkle Weaving Basics 9:00 AM 10:00 AM Pine Box Traders (192)
Intermediate Glass Beads 9:00 AM 11:00 AM A&S 4
Known World Baronial Rapier Champions' Tourney 9:00 AM 12:00 PM Green List
Known World Baronial Rapier Champions' Tourney 9:00 AM 12:00 PM Red List
Known World Chatelaines Meeting 9:00 AM 11:00 AM AEthelmearc Royal Encampment (N04)
Lacemaking 9:00 AM 5:00 PM Artisan's Row A
Landed Baronesses and Barons: A Roundtable 9:00 AM 11:00 AM A&S 13
Leatherwork 9:00 AM 5:00 PM Artisan's Row B
Medieval Surgery 103 9:00 AM 10:00 AM A&S 14
Pennsic Archery Champions Shoot 9:00 AM 3:00 PM Archery
The Knitted Purses of Sion 9:00 AM 10:00 AM A&S 6
Viking Civil Engineering: Theory and Practicum 9:00 AM 11:00 AM A&S 3
What the Irish Ate 9:00 AM 10:00 AM A&S 8
Youth Coordinators: Tips and Tricks 9:00 AM 10:00 AM A&S 12
Youth Rapier Activities 9:00 AM 12:00 PM Rapier List 3
Interpreting Cantigas on Your Own 9:30 AM 11:00 AM Performing Arts Rehearsal Tent
Seishin-ryū Sadō Okeiko: Practice the Art of Tea 10:00 AM 12:00 PM Clan Yama Kaminari (E03)
Tate Eboshi; Japanese Formal Headgear 10:00 AM 11:00 AM A&S 8
A Hand a Day: Italic Calligraphy 10:00 AM 11:00 AM Æthelmearc 1
Allied Champions Battle (Heavy) 10:00 AM 11:00 AM Main Battlefield
Beginning Vocal Technique 10:00 AM 11:00 AM A&S 16
Bidding the Bedes: Introduction to Paternosters 10:00 AM 11:00 AM A&S 7
Build a Crossbow for 25 Bucks 10:00 AM 12:00 PM A&S 19
Courtesan Persona Roundtable 10:00 AM 11:00 AM A&S 15
Drafting and Distaff 10:00 AM 11:00 AM Bog U (E24)
Early Irish Roundtable 10:00 AM 12:00 PM A&S 5
Intermediate Netting for Hairnets 10:00 AM 11:30 AM A&S 6
Introduction to Go 10:00 AM 11:00 AM Games Tent
Japanese Stab Binding: Make a Book in Under 1 Hour 10:00 AM 11:00 AM Livonia Smithery (170)
Known World Rapier Cadet Tournament 10:00 AM 12:00 PM Rapier List 1
Learn to Knit! 10:00 AM 11:00 AM A&S 12
Ravished by God: The Female Poet Saints of India. 10:00 AM 11:00 AM A&S 9
Seeþing Sope: Or, How to Boil Medieval Soap 10:00 AM 11:00 AM A&S 10
Storytelling Academy 10:00 AM 11:00 AM Minerva's Spindle (158)
Weed Walk 10:00 AM 12:00 PM University Point
Youth Theatre 10:00 AM 11:00 AM Amphitheater
Kumihimo Basics 11:00 AM 12:00 PM Pine Box Traders (192)
On Divers Colors: An Overview of Theophilus 11:00 AM 12:00 PM A&S 3
A Hand a Day: Gilded Letters 11:00 AM 1:00 PM Æthelmearc 1
Braiding Hair 11:00 AM 12:30 PM A&S 1
Clean Clothes Make the Man! 11:00 AM 12:00 PM A&S 10
Counted Work Not Displayed at the Met 11:00 AM 12:00 PM A&S 13
Dances for Demos 11:00 AM 12:00 PM Dance Tent
Dracula 11:00 AM 12:00 PM A&S 12
Early Period Anglo-Saxon and Irish Glass Beads 11:00 AM 12:00 PM A&S 4
How to Be a Local Herald 11:00 AM 12:00 PM A&S 2
Let's Play Ortiz Tenors 11:00 AM 12:00 PM Performing Arts Rehearsal Tent
Livery Collars 11:00 AM 12:00 PM A&S 7
Planning a Feast 11:00 AM 12:00 PM A&S 8
Rehearsal (Closed): Pennsic Commedia All Stars 11:00 AM 1:00 PM Amphitheater
Research for the Non-Researcher 11:00 AM 12:00 PM Bog U (E24)
Authenticity and the Bardic Arts 11:30 AM 1:00 PM A&S 9
Wine in the Middle Ages 12:00 PM 1:00 PM A&S 6
Beginning Repoussé and Chasing 12:00 PM 1:00 PM Livonia Smithery (170)
Christians of the Silk Road 12:00 PM 1:00 PM A&S 5
Crumhorn Appreciation Society 12:00 PM 1:00 PM University-Battlefield
Crusaders vs. Saracens Battle 12:00 PM 3:00 PM Fort
Hand-Sewing 101 12:00 PM 1:00 PM A&S 7
Intermediate Middle Eastern Drumming: 6/8 12:00 PM 1:00 PM Touch The Earth
Intro to Conflict Checking Armory 12:00 PM 1:30 PM A&S 2
Leather Stitching for Construction and Decoration 12:00 PM 1:00 PM A&S 3
Murder Ballad Sing-Along 12:00 PM 1:00 PM Performing Arts Rehearsal Tent
Rehearsal (Closed): KWC Dress Rehearsal 12:00 PM 2:30 PM Performing Arts Tent
SCA History Roundtable 12:00 PM 3:00 PM A&S 12
Scottish Traditionals: Post-Period but Rocking 12:00 PM 1:00 PM Bog U (E24)
Very Basic Naalbinding 12:00 PM 1:00 PM A&S 8
Yes, Virginia, You Can Build a Yurt 12:00 PM 1:00 PM A&S 13
Blood of Heroes 12:30 PM 2:30 PM Rapier List 2
F Is for Fun Cascarde 1:00 PM 2:00 PM Dance Tent
Shōjin-ryōri: Dining for the Japanese Clergy 1:00 PM 2:00 PM A&S 1
Adapting Non-English Material to English 1:00 PM 2:00 PM A&S 9
Beaded Kumihimo 1:00 PM 3:00 PM A&S 4
Beaded Daisy 1:00 PM 3:00 PM A&S 16
Beginning Hairnets 1:00 PM 2:30 PM A&S 6
Card-Weaving Basics 1:00 PM 2:30 PM Pine Box Traders (192)
Charitable Giving and the SCA 1:00 PM 3:00 PM A&S 19
Early-Period Cut-and-Thrust Tourney 1:00 PM 3:00 PM Rapier List 4
Exchequer 101 1:00 PM 3:00 PM A&S 3
Feasts Are More Than Cooking 1:00 PM 2:00 PM A&S 7
Irish Language 101 1:00 PM 2:00 PM A&S 8
Iron Commedia: Creating a New 16th-Century Play 1:00 PM 6:00 PM Amphitheater
Kiev and Post-Kiev Russ and Mongols: 13-15 C. 1:00 PM 2:00 PM A&S 14
Knowne Worlde Ladies of the Rose Tournament 1:00 PM 4:00 PM West Battlefield
Make a St. Birgitta Coif 1:00 PM 3:00 PM A&S 5
Making Your First Beer 1:00 PM 2:00 PM A&S 13
Melodic Music Realizations on Basse Danse Tenors 1:00 PM 2:30 PM Bog U (E24)
Paper Making 1:00 PM 3:00 PM Chez D'Argent (W16)
Scribal Flourishes 1:00 PM 2:00 PM Æthelmearc 1
Social Theory of Commedia dell’Arte 1:00 PM 3:00 PM Performing Arts Rehearsal Tent
Taking the Pain Out of Period Pigments 1:00 PM 2:00 PM Æthelmearc 2
Beginning Engraving 1:30 PM 3:00 PM Livonia Smithery (170)
Double-Faced Tablet Weaving: Letters and Designs 1:30 PM 3:00 PM Barony of Stonemarche (N33)
14th-Century Decorative Hair Pins 2:00 PM 3:00 PM A&S 8
Basic Ka-Kha-Ga-Gha 2:00 PM 4:00 PM A&S 7
Beginner Dance: English Country Dance 2:00 PM 3:00 PM Dance Tent
How to be a Submissions Herald 2:00 PM 3:00 PM A&S 2
Intermediate Middle Eastern Drumming: 7/8 and 10/8 2:00 PM 3:00 PM Touch The Earth
Leading a Performance Troupe in the SCA 2:00 PM 3:00 PM A&S 9
Lokasenna: What We Learn When Loki Shouts at Gods 2:00 PM 3:00 PM A&S 15
Nigel's Fire-Starting Class 2:00 PM 3:00 PM A&S 10
Playtime with Period Pigments 2:00 PM 3:00 PM Æthelmearc 2
Slavery in Viking Culture 2:00 PM 3:30 PM A&S 14
The History of Prostitution 2:00 PM 4:00 PM A&S 13
Two Capon and a Lentil Recipe from the Banchetti 2:00 PM 2:30 PM A&S 1
PA Afternoon Series: Storytelling Exhibition 2:30 PM 5:00 PM Performing Arts Tent
6th Annual Known World Courtesan Social 3:00 PM 5:00 PM Tengusanji (E19 Willow Point)
Advanced Engraving 3:00 PM 4:30 PM Livonia Smithery (170)
An Elizabethan Guide to Chocolate 3:00 PM 4:00 PM A&S 5
Bardic Coaching 3:00 PM 6:00 PM Performing Arts Rehearsal Tent
Bardic Symposium 4:Get Your Chocolate Out of My PB 3:00 PM 5:00 PM A&S 9
Beyond Thunderdome 3:00 PM 4:00 PM A&S 19
Dwarves vs. Giants 3:00 PM 5:00 PM West Battlefield
Empire of the Sun Battle 3:00 PM 6:00 PM South Battlefield
Flemish Bow String Making 3:00 PM 5:00 PM A&S 11
Keeping Bees in the Knowne World 3:00 PM 4:00 PM A&S 3
Kiev Russ Before Mongols: New Look 3:00 PM 4:30 PM A&S 1
Ladies of the Rose Happy Hour 3:00 PM 6:00 PM AEthelmearc Royal (N04)
Late Period on a Budget 3:00 PM 4:00 PM A&S 8
Left-Handed Calligraphy 3:00 PM 4:00 PM Æthelmearc 1
Lyric-Writing Workshop 3:00 PM 5:00 PM Bog U (E24)
Patterning and Making Padded 14th-Century Armour 3:00 PM 4:00 PM A&S 12
Pregnancy and Midwifery in the Norse World 3:00 PM 4:30 PM A&S 15
Reconsidering the Basic Dance Repertoire 3:00 PM 5:00 PM Dance Tent
Ships in the SCA Period: A Chronological Overview 3:00 PM 5:00 PM A&S 6
Stick Weaving 3:00 PM 4:00 PM Pine Box Traders (192)
Tablet Weavers' Tea 3:00 PM 5:00 PM White Wolf and Phoenix (120)
The Lady Rapier Community Tournament 3:00 PM 5:00 PM Rapier List 1
Wood Block Carving for Print Making 3:00 PM 4:00 PM A&S 4
Youth Armored Combat Afternoon Session 3:00 PM 5:00 PM Youth Combat List
12-Step Meetings 4:00 PM 5:00 PM Denys The Decadent (Denys the Decadent's Camp EO8)
Atlantian Madrasa Social 4:00 PM 5:30 PM Orluk Oasis (W10)
Battlefield Set-Up 4:00 PM 5:00 PM Fort
Chronicling 101 4:00 PM 5:00 PM A&S 8
Experimental Mead-Making (3): Oak Trial 4:00 PM 5:30 PM A&S 12
Glass Amulets 4:00 PM 6:00 PM A&S 4
Hand-Sewing Eyelets 4:00 PM 5:00 PM A&S 7
Landsknecht Discussion Roundtable 4:00 PM 5:00 PM A&S 14
Late-Period Cross Stitch and Variations 4:00 PM 5:00 PM A&S 5
Two-Handed Tournament 4:00 PM 5:30 PM Thrown Weapons Range
thing.pennsicuniversity.org: Hiss & Purr 4:00 PM 5:00 PM A&S 3
Battlefield Set-Up 5:00 PM 7:00 PM North Battlefield
Improvised Storytelling 5:00 PM 6:00 PM A&S 9
Storytelling Academy Student Performance 5:00 PM 6:00 PM Performing Arts Tent
Tetrachord and Ukulele Meet-Up 5:00 PM 6:30 PM Bog U (E24)
Ealdormere Pennsic Court 5:30 PM 9:30 PM Great Hall
Ansteorra Chili Night 6:00 PM 9:00 PM Ansteorra Royal Encampment (N06)
Known World Recorder Ensemble Performance 6:00 PM 6:30 PM Performing Arts Tent
Rehearsal (Closed): KWC Pre-Performance Warm-Ups 6:00 PM 6:30 PM Dance Tent
Known World Choirs Performance 6:30 PM 8:30 PM Performing Arts Tent
Rehearsal (Closed): KWC Concert Backstage Overflow 6:30 PM 8:30 PM A&S 9
Vigil 6:30 PM 10:30 PM Fort
Seishin-ryū Mushin-an Chaseki: The Taste of Tea 7:00 PM 9:00 PM Clan Yama Kaminari (E03)
Bedtime Stories for Children 7:00 PM 7:45 PM A&S 13
Iron Commedia World Premiere at the Amphitheater 7:00 PM 8:00 PM Amphitheater
Night with the Knights 7:00 PM 9:00 PM Youth Combat List
War Drums of India 7:00 PM 7:30 PM Middle Eastern Tent
West African Percussion (Djembe, Dunun) 7:00 PM 8:30 PM Bog U (E24)
Middle Kingdom Royal Court 8:00 PM 11:00 PM Great Hall
Nutmegs & Ginger 8:30 PM 9:30 PM Performing Arts Tent
Clan Blue Feather Encampment Party 9:00 PM 1:00 AM Clan Blue Feather (E12)
Italian Shenanigans Ball 9:00 PM 12:00 AM Dance Tent
Pennsic Commedia All Stars 9:30 PM 11:00 PM Performing Arts Tent

Changes

There are no changes for this date.