Previous Day | Next Day

Changes for Sunday, August 05

Cancellations

Cancelled Class Name Class Time Location
Bellatrix: Individual Session 7:00 AM South Battlefield
Yoga For Dancers, Fighters or Pretty Much Anyone 7:45 AM Dance Tent
Étude 3 for Single Rapier Obliques and Cuts 8:00 AM Rapier List 1
Coffee with Friends of Bill and Dr Bob 8:00 AM A&S 14
How to Make an Atlatl Dart 8:00 AM Thunder Bird Atlatl (Thunder Bird Atlatl Booth #80?)
Rehearsal (Closed): Known World Players (KWP) 8:00 AM Performing Arts Tent
Youth Combat Morning Session 8:00 AM Youth Combat List
Commedia dell'Arte for Youth 9:00 AM Amphitheater
Katana for SCA Combat 9:00 AM University-Battlefield
An Oval Wicker Basket with Wrapped Handle 9:00 AM A&S 10
Archery Practice 9:00 AM Archery
Armor Repair for Beginners 9:00 AM A&S 19
Beginner Dance for Families 9:00 AM Dance Tent
Beginning Japanese Embroidery 9:00 AM A&S 13
Chinese Calligraphy Brush Painting 9:00 AM Æthelmearc 2
Easy Quilted "No Sew" Ornament 9:00 AM A&S 15
Family Stick Weaving 9:00 AM Pine Box Traders (192)
Fun with Body Parts II: Pilgrimage 9:00 AM A&S 5
History of Gunpowder and Gunpowder Weapons 9:00 AM A&S 7
Keeping Bees in the Knowne World 9:00 AM A&S 2
Make a Simple, Appliquéd 14th-Century-Style Pouch 9:00 AM RS3
Medieval Virtues as Persona Development 9:00 AM A&S 3
Parchment-Making Workshop(s) 9:00 AM Æthelmearc 3
Pennsic Camping with Kids: A Hands-On Roundtable 9:00 AM A&S 6
Period Card Games: Tarot 9:00 AM Games Tent
Research 101: The Known World in the Age of Info 9:00 AM A&S 1
Spoken Latin 9:00 AM A&S 14
The Bayeux Tapestry and the Battle of Hastings 9:00 AM A&S 8
Thrown Weapons MIT: Part 1 9:00 AM Thrown Weapons Tent
Traditions in the SCA: A Roundtable Discussion 9:00 AM A&S 12
Viking Wire Weave Basics 9:00 AM A&S 11
Youth Rapier Activities 9:00 AM Rapier Youth List
EK Day at Family Point: Origami 9:30 AM Youth Point
Seishin-ryū Sadō Okeiko: Practice the Art of Tea 10:00 AM Clan Yama Kaminari (E03)
Andalusian and Maghrebi Names 10:00 AM A&S 16
Apothecary 10:00 AM Artisan's Row B
Basic Rattan Weapon Making for the Beginner 10:00 AM A&S 19
Beginning Atlatl 10:00 AM Atl. Atl. Range
Beginning Loud Band 10:00 AM University-Battlefield
Belly Dance Basics with Hadia 10:00 AM Bog U
Choral Ball Rehearsal 10:00 AM Dance Tent
Creative Feast Help: Faith in Others 10:00 AM A&S 1
Cut-and-Thrust Early Period Tournament 10:00 AM Rapier List 3
Empty Tent Place Holder - 2 hrs 10:00 AM RS2
Fools' School 10:00 AM Amphitheater
Forging and Use of Fire Steels 10:00 AM Little Dragon's Hoard
Instrument Making 10:00 AM Artisan's Row A
Introduction to Beer-Making 10:00 AM Clan Lurkr (N06)
Introduction to Irish Frame Drum, the Bodhrán 10:00 AM RS1
KW Children's Choir Rehearsal 10:00 AM Performing Arts Rehearsal Tent
Known World Chatelaines' Meeting 10:00 AM Æthelmearc Royal (N04)
Meditation, Emotional Freedom and Self Empowerment 10:00 AM Speckulian (W10 - Roman Road - Next to the large ROME Camp.)
Performance and Written Work Documentation for A&S 10:00 AM A&S 9
Preteen and Teen Activities/Volunteer at Pennsic 10:00 AM A&S 6
Rapier Bear Pit Tourney 10:00 AM Rapier List 1
SCAbominations 10:00 AM Maison Rive (space 24 (opposite camp store))
Scribal Track: Luttrell Psalter 10:00 AM Æthelmearc Royal (NO4)
Social Media for Fun and Non-Profit 10:00 AM A&S 5
Storytelling Academy 10:00 AM Minerva's Spindle (158)
The Humoral Doctrine 10:00 AM A&S 7
Topics in Basic Heraldry 10:00 AM Herald's Point ( Intersection of the Low Road with the Great Eastern Highway, next to Family Point)
Unbelted Champions Battle 10:00 AM Main Battlefield
Very Basic Naalbinding 10:00 AM A&S 8
Weed Walk 10:00 AM University Point
Æthelmearc-Sponsored Novelty Shoot 10:00 AM Novelty Range
Belted Champions Battle 10:30 AM Main Battlefield
EK Day at Family Point: Tassels and Pouches 10:30 AM Youth Point
Archery War Points 11:00 AM Archery
Bardic Circles 101 11:00 AM A&S 9
Beginning Drumming 11:00 AM Touch The Earth
Beginning Middle Eastern Dance 11:00 AM Middle Eastern Tent
Fiber Prep for Handspinners 11:00 AM A&S 7
Henna 101 for Tweens and Teens 11:00 AM A&S 6
History of Sheep 11:00 AM A&S 1
How to Teach Minors to Throw 11:00 AM Thrown Weapons Tent
Logboats in the Middle Ages 11:00 AM A&S 5
Lucet Basics 11:00 AM Pine Box Traders (192)
Magic as a Performing Art 11:00 AM A&S 12
Multiplayer Table Games 11:00 AM Games Tent
Newcomers and Disabilty Q&A 11:00 AM A&S 19
On Being a Pilgrim 11:00 AM A&S 3
Pennsic Youth Choir: Open Rehearsal 11:00 AM Performing Arts Rehearsal Tent
Putting Punic Back in Pennsic 11:00 AM A&S 16
Research 102: I’ve Got Stuff – Now What? 11:00 AM A&S 13
The Importance of Being Vigilant 11:00 AM A&S 8
Tips and Tricks for Making Garb Easier and Better 11:00 AM A&S 4
Youth Theatre 11:00 AM Amphitheater
Bhangra Basics 12:00 PM Middle Eastern Tent
Opus Anglicanum 12:00 PM A&S 1
A Review of Early Irish Garb 12:00 PM A&S 14
Basic Landsknecht Persona 12:00 PM RS1
Basics of Flexible Weapons Fighting 12:00 PM University-Battlefield
Beginning Repoussé and Chasing 12:00 PM Livonia Smithery (170)
Black Hours: Dyeing Your Perg 12:00 PM Æthelmearc 1
Developing a Make-and-Take Class: Cheesemaking 12:00 PM A&S 4
Drawing the Human Face 12:00 PM Æthelmearc 2
Drop Spinning 101 12:00 PM Bog U
Harp for Absolute Beginners I 12:00 PM Argent Fox (Merchant area behind the barn)
Improving your Improv: Character and Commitment 12:00 PM Amphitheater
Introduction to Combat Archery 12:00 PM A&S 12
Introduction to English Country Dance (Playford) 12:00 PM Dance Tent
Known World Choir 12:00 PM Performing Arts Rehearsal Tent
Meet the Society Chatelaine 12:00 PM A&S 19
Method in the Madness 12:00 PM A&S 9
Openwork Embroidery 12:00 PM A&S 6
PPF: Doubuku and Kataginu: Atop it All 12:00 PM RS2
Rehearsal (Closed): i Sebastiani 12:00 PM Performing Arts Tent
Share the Love: Tokens of Appreciation 12:00 PM A&S 7
Spinning Flax on a Wheel 12:00 PM A&S 15
Trans 101 for the SCA 12:00 PM A&S 13
Viking Wire Weaving 12:00 PM A&S 3
Wire Jewelry 12:00 PM A&S 5
Gerdany 1:00 PM A&S 10
Laugh and Lie Down 1:00 PM Games Tent
Aerial Yoga 1:00 PM E10-Great Dark Horde camp, at Brewers Road and Chandlers Road (E10-Great Dark Horde camp, at Brewers Road and Chandlers Road)
Beginner Dance: 15th-Century Italian 1:00 PM Dance Tent
Beginning Inkle Weaving 1:00 PM A&S 8
Black Hours: Working on Black Substrate 1:00 PM Æthelmearc 1
Byzantine Chainmail 1:00 PM Serenity Studio (208)
Care and Feeding of Thrown Weapons 1:00 PM Thrown Weapons Tent
Costuming: Late 16th-Century Commedia Character 1:00 PM A&S 9
EK Day at Family Point: Dip Candles 1:00 PM Youth Point
Embroidered Pouch or Small Cushion 1:00 PM A&S 6
Foundations of Tribal Dance 1:00 PM Middle Eastern Tent
From the Mind of a Bored Drummer (Even + Odd = ?!) 1:00 PM Touch The Earth
Heroic Champions (Armoured and Rapier) 1:00 PM Main Battlefield
Introduction to Maghribi and Andalusi Clothing 1:00 PM A&S 16
Known World Baronial Archery Champions Shoot 1:00 PM Archery Range
Newcomers' Social 1:00 PM A&S 19
PPF: Hakama: Japanese Trousers 1:00 PM RS2
Pelican and Protégé Meet-Up 1:00 PM Midrealm Royal (W01)
Pennsic 47 Arts and Sciences Display 1:00 PM Great Hall
So You Want to Be a Scribe 1:00 PM A&S 12
Sprang Basics 1:00 PM Pine Box Traders (192)
Supported Spinning 1:00 PM A&S 7
The History of Prostitution 1:00 PM A&S 14
Viking Age Weapons and Armor 1:00 PM A&S 5
Youth Illumination Workshop 1:00 PM Æthelmearc 2
Beginning Engraving 1:30 PM Livonia Smithery (170)
14th-Century Italian Secular Vocal Music 2:00 PM Performing Arts Rehearsal Tent
A Celtic Pronunciation Primer 2:00 PM A&S 14
Axe Continuous-Throw Tournament 2:00 PM Thrown Weapons Range
Back in Black: Black Commercial Papers Discussion 2:00 PM Æthelmearc 1
Beginner Thrown Weapons 2:00 PM Thrown Weapons Training Range
Chainmaille Workshop: Simple 2-in-2 Necklace 2:00 PM A&S 7
Dances Without Dignity 2:00 PM Dance Tent
EK Day at Family Point: Kumihimo Weaving 2:00 PM Youth Point
Fundamentals of Acting 2:00 PM Amphitheater
Guitar in the SCA Period 2:00 PM Bog U
Ingredients for Pre-1000 Northern European Recipes 2:00 PM A&S 15
Intermediate Sewing Skills: Real Rolled Hems 2:00 PM A&S 13
Introduction to Painting Scrolls 2:00 PM Æthelmearc 2
Juggling Practice 2:00 PM University-Battlefield
Music Theory and Ear Training for Sight-Singing 2:00 PM A&S 9
North African Coffee 2:00 PM A&S 16
Ottoman Singing Class 2:00 PM Orluk Oasis (W10)
PA Afternoon Series: Commedia Experience 2:00 PM Performing Arts Tent
Runestone Bardic Circle Practice: Alternate Site 2:00 PM RS3
Runestone Bardic Circle at Runestone Park 2:00 PM Rune Stone Park
Society Officer Meet-and-Greet 2:00 PM A&S 12
A Roman Soldier's Meals 3:00 PM A&S 5
Advanced Repoussé and Chasing 3:00 PM Livonia Smithery (170)
An Introduction to Indian Rhythms I 3:00 PM Touch The Earth
Basic In Persona Storytelling 3:00 PM A&S 15
Beginning Spear 3:00 PM Thrown Weapons Training Range
Beyond Lucet Basics 3:00 PM Pine Box Traders (192)
Book Lovers' Tea 3:00 PM A&S 13
Choosing Heavy Weapon Techniques and Tactics 3:00 PM University-Battlefield
EK Day at Family Point: Kites! 3:00 PM Youth Point
East Kingdom Herbalists & Apothecaries' Guild Meet 3:00 PM A&S 12
Empty Tent Place Holder - 2 hrs 3:00 PM RS2
Flirtatious 15th-Century Set Dances: Pizochara 3:00 PM Dance Tent
I Do Not Think That Means What You Think It Means 3:00 PM A&S 2
Interkingdom Brewers' Guild Competition 3:00 PM A&S 11
Interkingdom Brewers' Guild Roundtable 3:00 PM A&S 10
Known World Novice Championship 3:00 PM White List
Medieval Music Notation: Introduction 3:00 PM Performing Arts Rehearsal Tent
Persona Workshop 3:00 PM A&S 6
Rapier Melée Champions 3:00 PM Main Battlefield
So You Think You Might Want to Scribe? 3:00 PM Æthelmearc 1
XXX Rated Commedia 3:00 PM Bog U
Youth Combat Afternoon Session 3:00 PM Youth Combat List
thing.pennsicuniversity.org: Hiss & Purr 3:00 PM A&S 3
Chorulus Pennsicus 4:00 PM Lochmere
Niello: The Making and Applying 4:00 PM Livonia Smithery (170)
12-Step Meetings 4:00 PM Denys The Decadent (Denys the Decadent's Camp EO8)
An Introduction to Indian Rhythms II 4:00 PM Touch The Earth
Calligraphy 101 and the Uncial Hand 4:00 PM Æthelmearc 2
Combat on the Elizabethan Stage 4:00 PM Amphitheater
Creating Kingdom-Sized Performing Arts Programs 4:00 PM A&S 9
Dances for Odd Numbers 4:00 PM Dance Tent
Forging Clay 4:00 PM A&S 6
German Peasant Wars 1524-1525 4:00 PM A&S 8
Learning Lamma Bada Yata Thanna 4:00 PM Middle Eastern Tent
Lights, Tools, and Props: Technical Theater at War 4:00 PM Performing Arts Tent
Mongol Invasion and the Great Duchy of Lithuania 4:00 PM A&S 3
Open Scribal Time 4:00 PM Æthelmearc 1
Pennsic Party University 4:00 PM A&S 19
Ætheldreda: Queen, Abbess and Saint 4:00 PM Bog U
Teaching Italian Fencing and Western Martial Arts 4:30 PM Rapier List 3
Ars Dictaminis: Art of Medieval Letter Writing 5:00 PM A&S 5
Archery Marshal Meeting 5:00 PM Archery Tent
Characters of Commedia Workshop 5:00 PM Performing Arts Rehearsal Tent
East Kingdom College of Performers 5:00 PM A&S 9
Learning to Play the Big Drum (Tupan/Davul) 5:00 PM Bog U
Let's Have a Bransle 5:00 PM Dance Tent
Songs of the Trobairitz: Mistress Amelie d'Anjou 5:00 PM Performing Arts Tent
Archery Champions' Practice 5:30 PM General Archery
Master Ruaidhri au Cu 5:30 PM Performing Arts Tent
Chorale du Lac (Bog Choir) 6:00 PM Bog U
Combat of the Thirty 6:00 PM South Battlefield
Glass Painting (Thru Æthelmearc Scribal College) 6:00 PM A&S 4
In a Fool’s Garden: Fables of John Inchingham 6:00 PM Performing Arts Tent
Meet-the-Dance-Faculty Social 6:00 PM Dance Tent
PPF Sumō: A Gentle Martial Art 6:00 PM University-Battlefield
Sack of Rome, 1527 6:00 PM A&S 8
Shading for Dummies: Illumination 6:00 PM Æthelmearc 2
Theatre Games for Teens 6:00 PM Amphitheater
You Think You Might Want to Make a Pair of Shoes? 6:00 PM A&S 3
Bedtime Stories for Children 7:00 PM A&S 13
Duke Moonwulf's Annual Pennsic Concert 7:00 PM Performing Arts Tent
East Kingdom Teen Party 7:00 PM East Kingdom Royal
Inkle Weaving Basics 7:00 PM Pine Box Traders (192)
Night with the Knights 7:00 PM Youth Combat List
Period Drinking Songs 7:00 PM Bog U
Raunch & Romance: Oral Recitations 7:00 PM Courtesan College (Strawberry Fields B06 on Ankara - look for signs!)
Shading Drapery in Illumination 7:00 PM Æthelmearc 2
Guedra: North African Trance Dance 8:00 PM Orluk Oasis (w10)
Beginner's Ball 8:00 PM Great Hall
Efenwealt Wystle and Aenor d'Anjou in Concert 8:00 PM Performing Arts Tent
Known World Siege Marshal Social 8:00 PM Holt Heroetus (W01)
Known World Youth Combat Meet-and-Greet 8:00 PM A&S 4
i Sebastiani! 9:30 PM Performing Arts Tent

Additions

Added Class Name Start time End time Location
Whose Line Doth it Be: Auditions 4:00 PM 6:00 PM Amphitheater
Ruaidhri's Stories 5:00 PM 5:30 PM Performing Arts Tent
Whose Line Doth It Be 7:00 PM 9:00 PM Amphitheater

Changes

There are no changes for this date.