Previous Day | Next Day

Changes for Wednesday, August 08

Cancellations

There are no cancellations for this date.

Additions

Added Class Name Start time End time Location
Decorative Seams in Early Britain and Scandinavia 2:00 AM 4:00 AM A&S 13
Æthelmearc Youth/Adult Tag Team Tournament 3:00 AM 5:30 AM White List
Yoga For Dancers, Fighters or Pretty Much Anyone 7:45 AM 9:00 AM Dance Tent
Étude 3 for Single Rapier Obliques and Cuts 8:00 AM 9:00 AM Rapier List 1
Baronial Armored Champions' Tournament 8:00 AM 1:00 PM Green List
Baronial Armored Champions' Tournament 8:00 AM 1:00 PM Red List
Coffee with Friends of Bill and Dr Bob 8:00 AM 9:00 AM A&S 14
How to Make an Atlatl Dart 8:00 AM 10:00 AM Thunder Bird Atlatl (Thunder Bird Atlatl Booth #80?)
Rehearsal (Closed): Known World Players (KWP) 8:00 AM 12:00 PM Performing Arts Tent
Youth Combat Morning Session 8:00 AM 10:30 AM Youth Combat List
Cofia y Tranzado Make-and-Take 9:00 AM 12:00 PM A&S 11
Commedia dell'Arte for Youth 9:00 AM 10:00 AM Amphitheater
Game of the Goose 9:00 AM 10:00 AM Games Tent
RúnValdr 9:00 AM 11:00 AM A&S 14
A Family of Remarkable Women 9:00 AM 10:00 AM A&S 7
Advanced Color Theory Workshop 9:00 AM 10:00 AM Æthelmearc 2
Aphrodisiacs: Food and Drink to Delight the Senses 9:00 AM 10:30 AM A&S 4
Are You a Submissive Griselda? 9:00 AM 10:00 AM A&S 12
Beginner Thrown Weapons 9:00 AM 10:00 AM Thrown Weapons Training Range
Beginning Atlatl 9:00 AM 10:00 AM Atl. Atl. Range
Beginning Irish Language for SCAdians 9:00 AM 11:00 AM A&S 2
Children's Dance: Italian Chaos 9:00 AM 10:00 AM Dance Tent
Drawing Medieval Monsters from Period Manuscripts 9:00 AM 10:00 AM A&S 6
French Openwork (Bilingual Class: French, English) 9:00 AM 11:00 AM A&S 1
Harp Accompaniment: Concepts and Techniques 9:00 AM 10:00 AM Performing Arts Rehearsal Tent
Inkle Weaving Basics 9:00 AM 10:00 AM Pine Box Traders (192)
Interpreting Your Passions 9:00 AM 10:30 AM RS1
Intro to Woodworking, Part B 9:00 AM 1:00 PM Hus Faerhaga (N08)
Meaningful Steps: Creating Your Own Pilgrimage 9:00 AM 11:30 AM RS2
Medieval Genealogy Roundtable 9:00 AM 10:00 AM A&S 15
PPF: Kariginu Over-robes 9:00 AM 10:00 AM A&S 8
Rob Peter to Feed Paul: More Feast for Less 9:00 AM 11:00 AM RS3
Ships in the SCA Period: A Chronological Overview 9:00 AM 11:00 AM A&S 3
Spin like a Viking 9:00 AM 10:00 AM A&S 5
Taking the Pain Out of Period Pigments 9:00 AM 10:00 AM Æthelmearc 1
Thrown Weapons Populace Throw 9:00 AM 5:00 PM Thrown Weapons Populace Range
Using Every Part of Your Food 9:00 AM 10:30 AM A&S 13
Youth Rapier Activities 9:00 AM 1:00 PM Rapier Youth List
Qigong and Taiji Flow 9:30 AM 10:30 AM Orluk Oasis (W10)
Canary with No Training Wheels 10:00 AM 11:00 AM Dance Tent
Qigong and Tai Chi Easy 10:00 AM 11:00 AM Middle Eastern Tent
Annual Knowne World Children’s Fête XXI 10:00 AM 1:00 PM Great Hall
Archery Champions' Shoot 10:00 AM 4:00 PM Archery
Beginner Knitting 10:00 AM 12:00 PM A&S 15
Bring Out Your Socks! 10:00 AM 11:00 AM A&S 5
Cut-and-Thrust Armor-as-Worn Tournament 10:00 AM 12:00 PM Rapier List 3
East Kingdom Rapier Tournament 10:00 AM 12:00 PM Rapier List 1
Fools' School 10:00 AM 11:00 AM Amphitheater
Foundations of Patchwork 10:00 AM 11:00 AM A&S 8
Intro to Embroidery: Felt Finger Puppets 10:00 AM 12:00 PM A&S 6
Islamic History 10:00 AM 11:00 AM A&S 12
KW Children's Choir Rehearsal 10:00 AM 11:00 AM Performing Arts Rehearsal Tent
Leatherwork Creation 10:00 AM 5:00 PM Artisan's Row A
Leatherwork Embellishment 10:00 AM 5:00 PM Artisan's Row B
Pulling the Teeth Out of Stage Fright 10:00 AM 11:00 AM A&S 9
Rags to Riches: Making Rag Paper 10:00 AM 11:00 AM A&S 10
Spanish Clothing Terms for Non-Spanish Speakers 10:00 AM 11:00 AM A&S 7
Storytelling Academy 10:00 AM 11:00 AM Minerva's Spindle (158)
Weed Walk 10:00 AM 12:00 PM University Point
16th-Century Western Erotica 11:00 AM 12:00 PM A&S 5
Adding Color to a Bland Leather World 11:00 AM 12:00 PM A&S 8
An Introduction to the Egyptian Raqs Al Asaya 11:00 AM 1:00 PM Middle Eastern Tent
Book Heraldry for Non-Heralds 11:00 AM 12:00 PM A&S 2
Brew Like a Viking: All Natural Mead 11:00 AM 1:00 PM A&S 10
Care and Feeding Your Cast Iron 11:00 AM 12:00 PM Ek royal
Feasts Are More Than Cooking 11:00 AM 12:00 PM A&S 13
Finding Your Medieval Self 11:00 AM 12:00 PM A&S 19
Healthy Hair Care Then and Now 11:00 AM 12:00 PM RS1
Hey! English-Style Dance 11:00 AM 12:00 PM Dance Tent
How Not to Make a Gothic Fitted Dress 11:00 AM 12:00 PM A&S 7
Lucet Basics 11:00 AM 12:00 PM Pine Box Traders (192)
Magic as a Performing Art 11:00 AM 12:00 PM A&S 12
Morris Games 11:00 AM 12:00 PM Games Tent
Natural Hair Dye: Henna and Beyond 11:00 AM 12:00 PM Paisley Peacock Body Arts
On Being a Pilgrim 11:00 AM 12:00 PM A&S 1
Pennsic Youth Choir: Open Rehearsal 11:00 AM 12:00 PM Performing Arts Rehearsal Tent
Telling Stories as Your Persona 11:00 AM 12:00 PM A&S 9
The Arrow's Flight 11:00 AM 12:00 PM A&S 4
Throwing Shade: Shading Techniques in Illumination 11:00 AM 12:00 PM Æthelmearc 1
Untangling Twist 11:00 AM 12:00 PM A&S 3
V&A Study Room: See the Embroideries 11:00 AM 1:00 PM A&S 14
Youth Theatre 11:00 AM 12:00 PM Amphitheater
Goldhaube: A 16th-Century Saxon Hair Covering 12:00 PM 1:00 PM A&S 15
Seaxes and Axes: Viking Typologies 12:00 PM 1:00 PM RS2
Beginner Dance: English Country 12:00 PM 1:00 PM Dance Tent
Beginning Repoussé and Chasing 12:00 PM 1:00 PM Livonia Smithery (170)
Busking: Taking it to the Street 12:00 PM 2:00 PM A&S 12
But ... I Can't Draw! (or Paint!) 12:00 PM 1:00 PM Æthelmearc 2
Dracula: Mad Ruler or Serial Killer 12:00 PM 1:00 PM A&S 13
Empty Tent Place Holder 12:00 PM 1:00 PM A&S 4
Fingerloop Medallion Cords 12:00 PM 2:00 PM RS1
Harp for Absolute Beginners II 12:00 PM 1:00 PM Argent Fox (Merchant area behind the barn)
Heavy Weapons Greybeard Tournament 12:00 PM 2:00 PM White List
How to Host Arts and Sciences 12:00 PM 1:00 PM A&S 5
Juggling Practice 12:00 PM 1:00 PM University-Battlefield
Known World Choir 12:00 PM 2:00 PM Performing Arts Rehearsal Tent
Knowne World Baronial Rapier Champions Tourney 12:00 PM 2:00 PM Green List
Knowne World Baronial Rapier Champions Tourney 12:00 PM 2:00 PM Red List
Medieval Folk Dance 12:00 PM 1:00 PM Bog U
Modern Media & the SCA: Making Them Work Together 12:00 PM 1:00 PM A&S 7
Mounted Hunting: Riding to Hounds in Period 12:00 PM 1:00 PM A&S 8
Oy Vey! Researching Jewish Topics 12:00 PM 1:00 PM A&S 3
PPF: Living in Zen 12:00 PM 1:30 PM Willow point NA/Tengusanji (E19)
Parchment-Making Workshop(s) 12:00 PM 8:00 PM Æthelmearc 1
Rehearsal (Closed): Commedia All Stars 12:00 PM 2:00 PM Performing Arts Tent
Research for Bards and Performers 12:00 PM 1:00 PM A&S 9
SCA Accessibility 12:00 PM 1:00 PM A&S 1
Siege/CA Battle 12:00 PM 2:00 PM Main Battlefield
Speak the Speech: Acting Shakespearean Drama 12:00 PM 1:30 PM Amphitheater
Thrown Weapons Champions 12:00 PM 4:00 PM Thrown Weapons Range
Tibetan Thankga (Scroll) Painting 12:00 PM 1:00 PM Guild Mirandola (Booth 167 )
Youth: Fiber Petting Zoo 12:00 PM 1:00 PM A&S 6
Æthelmearc Rapier Novice Tourney 12:00 PM 2:00 PM Rapier List 1
Advanced 15th-Century Dance: Fia Guilemina 12:30 PM 2:30 PM Casa Bardicci
Kumihimo Basics 1:00 PM 2:00 PM Pine Box Traders (192)
Tarot and other Card Games 1:00 PM 2:00 PM Games Tent
5- and 7-Loop Fingerlooping 1:00 PM 2:00 PM Great Dark Horde (E10)
A Game of "Hide the Distaff": The Distaff Gospels 1:00 PM 2:00 PM A&S 13
Bellatrix System: Single-Hip Return 1:00 PM 2:00 PM Blue List
Belly Dance with Hadia! 1:00 PM 3:00 PM Middle Eastern Tent
Cut-and-Thrust Longsword Tournament 1:00 PM 3:00 PM Rapier List 3
Easy English Dances for Eight 1:00 PM 2:00 PM Dance Tent
Empty Tent Place Holder - 2 hrs 1:00 PM 3:00 PM A&S 15
Event Finances: Before, During and After 1:00 PM 2:00 PM RS2
Frying Pan Breads and Pastries 1:00 PM 2:30 PM A&S 4
Gathering of the Louds 1:00 PM 3:00 PM University-Battlefield
How to Sharpen a Knife 1:00 PM 2:00 PM A&S 10
Intro to the Hurdy Gurdy 1:00 PM 2:00 PM Bog U
Left-Handed Calligraphy 1:00 PM 2:00 PM Æthelmearc 2
Long-Armed Cross Stitch: Attractive, Authentic 1:00 PM 2:00 PM A&S 1
Middle Eastern and Balkan Circle Drumming 1:00 PM 2:00 PM Touch The Earth
My Guitar's Persona Is a Lute 1:00 PM 2:00 PM A&S 9
Not Baked: Early Foods from Grain 1:00 PM 2:30 PM A&S 3
PPF: Making Japanese Sedge Hats 1:00 PM 3:00 PM A&S 7
Performing Magic in The SCA 1:00 PM 2:00 PM A&S 11
Riding in Front of the Prince 1:00 PM 2:30 PM A&S 8
Russian Folk Demonology 1:00 PM 2:00 PM A&S 5
Trichonopoly (Viking Wire Weaving) Make-and-Take 1:00 PM 3:00 PM A&S 6
Voices and Viols: Politically Incorrect 1:00 PM 3:00 PM A&S 14
Beginning Engraving 1:30 PM 2:30 PM Livonia Smithery (170)
A Bag of Traditional Tunes 2:00 PM 3:00 PM RS1
A Study of Late-Period Portrait Miniatures 2:00 PM 3:00 PM A&S 13
Aerial Yoga 2:00 PM 4:00 PM E10-Great Dark Horde camp, at Brewers Road and Chandlers Road (E10-Great Dark Horde camp, at Brewers Road and Chandlers Road)
Atlantian 5-Man Rapier Melée Tourney 2:00 PM 4:00 PM Rapier List 1
Basic Bookbinding 2:00 PM 4:00 PM A&S 5
Bellatrix System: Teardrop Return 2:00 PM 3:00 PM Blue List
Book Heraldry 100 2:00 PM 3:00 PM A&S 2
Coiled Baskets: History and Instruction 2:00 PM 4:00 PM A&S 10
Drawing the Human Face 2:00 PM 3:00 PM Æthelmearc 2
Intermediate Sewing Skills: Real Rolled Hems 2:00 PM 3:00 PM A&S 1
Introduction to Modes 2:00 PM 3:00 PM A&S 9
Low, Slow, and Flirtatious: Gioliva 2:00 PM 3:00 PM Casa Bardicci
Middle Eastern Music Session 2:00 PM 3:00 PM Touch The Earth
PA Afternoon Series: Theater Expo 2:00 PM 4:00 PM Performing Arts Tent
Processional Dances 2:00 PM 3:00 PM Dance Tent
Sing Like a Pilgrim 2:00 PM 3:00 PM Performing Arts Rehearsal Tent
Social Theory of Italian Renaissance Comic Theater 2:00 PM 4:00 PM Bog U
Viking Age Textile Tools 2:00 PM 3:00 PM A&S 12
Vocal Projection and Presence 2:00 PM 3:00 PM Amphitheater
Lauzinaj: Possible Precursor to Baklava 3:00 PM 4:00 PM A&S 4
Raag Malkauns: Haunting North Indian Music 3:00 PM 4:15 PM Touch The Earth
16th-Century Italian Dances: Negri 3:00 PM 4:00 PM Dance Tent
Advanced Repoussé and Chasing 3:00 PM 4:00 PM Livonia Smithery (170)
Bardic Symposium 3: All the World May Be a Stage 3:00 PM 5:00 PM A&S 9
Beginner Thrown Weapons 3:00 PM 4:00 PM Thrown Weapons Training Range
Beginning Middle Eastern Dance 3:00 PM 4:00 PM Middle Eastern Tent
Bellatrix System: Wraps 3:00 PM 4:00 PM Blue List
Chess on Different Boards 3:00 PM 4:00 PM Games Tent
Children's Water Battle 3:00 PM 4:00 PM Fort
Courtesan Persona 101 3:00 PM 5:00 PM A&S 14
Dancing in the Villa: A 15th-Century Italian Ball 3:00 PM 5:00 PM Casa Bardicci
Drop Spinning 101 3:00 PM 5:00 PM A&S 7
Give Us Your Hand... Smack! 3:00 PM 4:00 PM A&S 8
Hand-Sewing 101 3:00 PM 4:00 PM A&S 13
Introduction to Pysanky 3:00 PM 5:00 PM Æthelmearc 2
Irish Woman's Dilemma: What Do I Wear? 3:00 PM 5:00 PM A&S 2
Known World Equestrian Meeting 3:00 PM 4:00 PM Æthelmearc Royal (Æthelmearc Royal)
Known World Recorder Ensemble 3:00 PM 4:00 PM Performing Arts Rehearsal Tent
Known World Squires' Tourney 3:00 PM 5:00 PM East Battlefield
Patterning and Making 14th-Century Padded Armor 3:00 PM 4:00 PM A&S 15
Reconstructing Spiral Silver Posaments 3:00 PM 5:00 PM A&S 12
Recounting History in Song 3:00 PM 5:00 PM A&S 3
The History of Clan Blue Feather 3:00 PM 4:00 PM RS1
The Turkish Bath 3:00 PM 5:30 PM La Familia Gladiatoria (W14)
Traditional Norse Medical Practices 3:00 PM 4:30 PM A&S 1
Troupes, Music, Dance: A Deep Dive into Commedia 3:00 PM 4:00 PM Amphitheater
Youth White Work for Scrolls (13-17) 3:00 PM 4:00 PM A&S 6
Chorulus Pennsicus 4:00 PM 5:00 PM Lochmere
12-Step Meetings 4:00 PM 5:00 PM Denys The Decadent (Denys the Decadent's Camp EO8)
6th Pennsic Period Bow Shoot 4:00 PM 7:00 PM Archery
Battlefield Set-Up 4:00 PM 5:00 PM Main Battlefield
Combat on Stage! 4:00 PM 5:30 PM Amphitheater
Dances Without Dignity 4:00 PM 5:00 PM Dance Tent
Empty Tent Place Holder 4:00 PM 5:00 PM A&S 4
Grimolfr and Ermagerd 4:00 PM 5:00 PM Performing Arts Tent
Help Me, Tempus, You’re My Only Hope! 4:00 PM 6:00 PM A&S 8
Impact of Sex and Gender on Martial Instruction 4:00 PM 5:00 PM Green List
In Stitches: Blackwork 4:00 PM 5:00 PM Bog U
Known World Players: Open Auditions, Pennsic 48 4:00 PM 6:00 PM Performing Arts Rehearsal Tent
Master Edmund the Lame Memorial Two-Hander Tourney 4:00 PM 5:00 PM Rapier List 3
Not Beginner Fingerloop Braids 4:00 PM 5:00 PM A&S 6
PPF: Perfectly Period Feast Chōyō no Sekku 4:00 PM 5:00 PM A&S 11
Teaching in the SCA 4:00 PM 6:00 PM A&S 15
Trans 101 for the SCA 4:00 PM 6:00 PM A&S 13
Zilling to the Rhythm 4:00 PM 5:30 PM Middle Eastern Tent
il Titolo Provvisorio 5:00 PM 6:00 PM Performing Arts Tent
Being Your Persona 5:00 PM 6:00 PM A&S 3
Engineering for a Mobile Theater Troupe 5:00 PM 6:00 PM A&S 9
English Country Dance: Eight Is Great 5:00 PM 6:00 PM Dance Tent
Five Fierce Female Pirates in Period! 5:00 PM 6:00 PM A&S 6
Heraldic Customer Service 5:00 PM 6:00 PM A&S 2
Medieval Female and Minority Religion Fighters 5:00 PM 6:00 PM A&S 7
Melodic Music Realizations on Basse Danse Tenors 5:00 PM 6:30 PM Bog U
SCA Singles Gathering 5:00 PM 6:00 PM A&S 12
Society Rapier Marshal Moot 5:00 PM 6:00 PM Rapier Tent
The Frauenwams from Lübeck 5:00 PM 6:00 PM A&S 4
A Quick Overview of Bookbinding 6:00 PM 8:00 PM A&S 3
Fools' School Graduation Performance 6:00 PM 7:00 PM Amphitheater
Get Started Teaching Dance: Roundtable 6:00 PM 7:00 PM Dance Tent
John Inchingham, Cerian Cantwr & House Sans Nomen 6:00 PM 7:30 PM Performing Arts Tent
Kingdom of Atlantia Great Court 6:00 PM 9:00 PM Great Hall
Bedtime Stories for Children 7:00 PM 7:45 PM A&S 13
Darkyard Tree Ceremony 7:00 PM 8:30 PM Rune Stone Park
Evening with Bill W 7:00 PM 8:00 PM N28 Freehold/Coldwood (N28)
Historical Brewing Roundtable 7:00 PM 9:00 PM A&S 1
Siege Warfare in the SCA 7:00 PM 8:00 PM A&S 2
Tool Making for Engraving; Chasing and Repoussé 7:00 PM 9:00 PM Livonia Smithery (170)
Drake Oranwood: Troubadour Next Door 8:00 PM 9:00 PM Performing Arts Tent
Family Stories in the Bog 8:00 PM 8:45 PM Bog U
Mistress Marian Bardic Concert! 9:00 PM 11:00 PM Performing Arts Tent

Changes

There are no changes for this date.