Previous Day | Next Day

Changes for Tuesday, August 06

Cancellations

Cancelled Class Name Class Time Location
Flax to Linen: Spinning Plant Fibers 9:00 AM A&S 18
Period Food: Redact It, Cook It, Eat It, Day 2 9:00 AM Duchy of Arindale (N21)
Through the Looking Glass: New World Civilizations 9:00 AM RS2
Gratzioso and La Graziosa 10:00 AM Dance Tent
Basic Jewelry-Making, or, How to Float a Pearl 10:00 AM A&S 2
Bottle Cap Pincushions 10:00 AM A&S 6
Jewelry: Etching Copper Alloys 10:00 AM A&S 11
The Gough Map Decoded 11:00 AM Æthelmearc 1
The Norse Blacksmith 11:00 AM A&S 5
Beginning Glass Bead-Making 12:00 PM A&S 4
The History of Prostitution in England 2:00 PM A&S 14
Basic Persona Development 3:00 PM A&S 19
Courtesan: A Tableau 7:00 PM Courtesan College (Strawberry Fields B06 on Ankara)

Additions

Added Class Name Start time End time Location
Intro to Woodworking 9:00 AM 1:00 PM Hus Faerhaga (N08)
16th-Century Deccani Sari Wrapping 10:00 AM 11:30 AM Orluk Oasis (Orluk Oasis is in W-10 on the Roman Road, down near the peninsula on the lake.)
Artists, Crafters and Makers Swap 10:00 AM 12:00 PM Great Hall
Inkle Weaving: So You Bought a Loom 10:00 AM 2:00 PM Pennsic Fiber Arts Pavilion (Atlantian Royal in N40 Fiber Arts Pavilion)
Beginner Middle- and Near-Eastern Drumming 12:00 PM 1:00 PM Touch The Earth
Women Warriors of the Middle Ages 12:00 PM 1:00 PM A&S 8
Woodwork Shop Time 12:00 PM 3:00 PM Hus Faerhaga (N08)
Intro to Blacksmithing 1:00 PM 4:00 PM Lochleven (E18)
Care and Feeding of Spinning Wheels 2:00 PM 3:00 PM A&S 16
Indigo Dyeing Basics 2:00 PM 3:00 PM Clan Yama Kaminari (E03)
Lost & Found Auction 2:00 PM 4:00 PM Great Hall
Empty Tent Place Holder 3:00 PM 4:00 PM A&S 15
From One to Twenty: A History of the Known World 3:00 PM 4:00 PM A&S 8
Advanced Wire Woven Chains 4:00 PM 5:30 PM Nordic Trader (Slot #99)
Armored Rose: Fighting as or Instructing Women 4:00 PM 6:00 PM A&S 17
Bezel-Setting Cabochons: Finishing Project 4:00 PM 7:00 PM A&S 4
Pattern Darning over Pleats 4:00 PM 5:00 PM A&S 15
Viking Wire Weaving 4:00 PM 6:00 PM A&S 5
Empty Tent Place Holder 5:00 PM 6:00 PM A&S 18
Egyptian Faience 6:00 PM 8:00 PM A&S 10

Changes

Class Name Start Time End Time Location
Chorale du Lac (Bog Choir) Thursday, August 01 6:00 PM
(was Tuesday, August 06 6:00 PM)
7:00 PM
(was 7:00 PM)
Bog U
Drill, Hammer, Repeat: Rivet with Nail Set Tool Tuesday, August 06 10:00 AM
(was Saturday, August 03 9:00 AM)
12:00 PM
(was 11:00 AM)
A&S 11
(was A&S 10)
KW Youth Baronial Championship Tournament Tuesday, August 06 12:00 PM 3:00 PM Youth Combat List
Frying Pan Bread and Pastries Tuesday, August 06 12:30 PM
(was Tuesday, August 06 1:30 PM)
2:00 PM
(was 3:00 PM)
A&S 4
(was A&S 16)
Medieval [European] Garden Party Tuesday, August 06 2:00 PM
(was Tuesday, August 06 1:00 PM)
4:00 PM
(was 3:00 PM)
A&S 12
(was A&S 18)
Youth Combat Afternoon Session Tuesday, August 06 2:00 PM 4:30 PM Youth Combat List
East Kingdom Royal Court Tuesday, August 06 5:30 PM
(was Tuesday, August 06 6:00 PM)
8:30 PM
(was 9:00 PM)
East Kingdom Royal (E06)
Heraldic Drawing Wednesday, August 07 9:00 AM
(was Tuesday, August 06 2:00 PM)
10:00 AM
(was 3:00 PM)
A&S 6
(was A&S 12)
Unnata Yoga: Yoga off the Ground Wednesday, August 07 11:00 AM
(was Tuesday, August 06 3:00 PM)
1:00 PM
(was 5:00 PM)
HordeU, Great Dark Horde, Horde Hill (E10)
Ori/Kirigami: Art of Paper Folding and Cutting Thursday, August 08 1:00 PM
(was Tuesday, August 06 2:00 PM)
2:00 PM
(was 3:00 PM)
Family Point Tent 1
(was Family Point Tent 2)