Previous Day | Next Day

Changes for Wednesday, August 07

Cancellations

Cancelled Class Name Class Time Location
Bellatrix: Individual Session 7:00 AM Red List
Yoga for Dancers, Fighters, or Pretty Much Anyone 7:45 AM Dance Tent
Étude 3 for Single Rapier Obliques and Cuts 8:00 AM Rapier List 3
Coffee with Friends of Bill and Dr Bob 8:00 AM A&S 14
How to Make an Atlatl Dart 8:00 AM Thunder Bird Atlatl (Thunder Bird Atlatl Booth #101?)
Known World Baronial Combat Champions' Tourney 8:00 AM Blue List
Known World Baronial Combat Champions' Tourney 8:00 AM White List
Morning Session, Youth Combat Open Field 8:00 AM Youth Combat List
Rehearsal (Closed): Known World Players (KWP) 8:30 AM Performing Arts Tent
Commedia dell'Arte for Youth 9:00 AM Amphitheater
Kenchiku & Kagu: Japanese Villas and Furnishings 9:00 AM A&S 5
Kumihimo Braiding on the Marudai Round Stand 9:00 AM A&S 1
RúnValdr 9:00 AM A&S 12
Archery Practice 9:00 AM General Archery
Basic Kumihimo: Friendship Bracelets 9:00 AM Family Point Tent 2
Creation of the Venetian Carnevale Mask 9:00 AM A&S 4
Dancing for Children: Stories and Improvising 9:00 AM Dance Tent
Decorative and Functional Edges and Seams 9:00 AM A&S 2
Empty Tent Place Holder - 2 Hours 9:00 AM A&S 15
English Rosaries and Paternosters 9:00 AM A&S 8
How to Use Woodworking Hand Tools 9:00 AM A&S 10
Illuminating Using The Morgan Picture Bible 9:00 AM Æthelmearc 2
Inkle Weaving Basics 9:00 AM Pine Box Traders (192)
Knowne Worlde Ladies of the Rose Tournament 9:00 AM West Battlefield
Lyric Writing Workshop: Part 2 9:00 AM A&S 14
Period Card Games: Losing Loadem 9:00 AM Games Tent
Plagues of Europe: Really, There Was More Than One 9:00 AM A&S 7
Russian Gold Work Embroidery 9:00 AM RS2
SCA Steel Fighting Experiment 9:00 AM Green List
So You Think You Might Want to Scribe? 9:00 AM Æthelmearc 1
The Basics Of Leather Working: Getting Started 9:00 AM A&S 11
The Kingdom of Zion in Muenster of 1534 9:00 AM A&S 3
Thrown Weapons Populace Throw 9:00 AM Thrown Weapons Populace Range
Thumb Ring Archery 9:00 AM Novelty Range
Viking Wire Weave Roundtable 9:00 AM A&S 19
Wearing a Sari 9:00 AM A&S 17
Youth Rapier Activities 9:00 AM Youth Combat List
Annual Knowne World Children’s Fête XXII 10:00 AM Great Hall
Back in Black: Black Commercial Papers Discussion 10:00 AM Æthelmearc 1
Beginner Thrown Weapons 10:00 AM Thrown Weapons Training Range
Beginning Fingerloop Braids 10:00 AM Family Point Tent 2
Book of Kells and Zoomorphic Creations 10:00 AM Æthelmearc 2
Children's Doll Meet 10:00 AM A&S 13
Consort 101 10:00 AM A&S 7
Cover to Cover 10:00 AM A&S 5
Cut-and-Thrust Rapier Tournament 10:00 AM Rapier List 3
Dots, Lines, and Stuff: Learn to Read Music 10:00 AM A&S 9
Eight-Person Madness 10:00 AM Dance Tent
Gathering of the Louds 10:00 AM University-Battlefield
Hebrew Scribes Meet-and-Greet 10:00 AM A&S 18
Henna History and Application 10:00 AM Paisley Peacock Body Arts
Intro to Scribing for Teens 10:00 AM A&S 6
Irish Brehon Law 10:00 AM RS3
Japanese Stab Book Binding 10:00 AM Livonia Smithery (170)
Knitting Frustrations: Help Is Here! 10:00 AM A&S 17
No-Hassle Tassel and Speedy Whipcording 10:00 AM A&S 3
Painting a Floorcloth 10:00 AM A&S 10
Pennsic Known World Choir 10:00 AM Performing Arts Rehearsal Tent
Storytelling Academy 10:00 AM Minerva's Spindle (158)
Topics in Basic Heraldry 10:00 AM Herald's Point ( Intersection of the Low Road with the Great Eastern Highway, next to Family Point)
Turban Variations from al-Andalus 10:00 AM A&S 16
Weed Walk 10:00 AM University Point
Youth Theatre 10:00 AM Amphitheater
Youth Thrown Weapons Tournament 10:00 AM Thrown Weapons Range
Æthelmearc Rapier Novice Tourney 10:00 AM Rapier List 2
Mon-yō: Japanese Textile Patterns 11:00 AM A&S 14
Archery Populace War Point 11:00 AM General Archery
Beginner's Embroidery 11:00 AM A&S 8
Beginning Bobbin Lace 11:00 AM A&S 2
Board Games 11:00 AM Games Tent
But ... I Can't Draw! (or Paint!) 11:00 AM Æthelmearc 1
Cordoba: Glitter on the Ornament of the World 11:00 AM A&S 16
Evolution of Black Powder Arms from 1320-1600 11:00 AM A&S 7
Fool School Meet-Up 11:00 AM Amphitheater
How to Tie a Turban 11:00 AM A&S 1
Lucet Basics 11:00 AM Pine Box Traders (192)
Magic as a Performing Art 11:00 AM A&S 12
Micro-Mosaics Make-and-Take 11:00 AM A&S 4
New Italianate Dances for Teaching Beginners 11:00 AM Dance Tent
Schrödinger's Recruitment 11:00 AM A&S 15
Sock School: Grad School 11:00 AM A&S 18
The Elements of a Story 11:00 AM A&S 9
Viking Treasure Necklaces and Brooches 11:00 AM Family Point Tent 2
Women's Ceremonial Viking Dress 11:00 AM A&S 5
Amber: Northern Gold 12:00 PM A&S 11
Atlantian Five-Person Rapier Tournament 12:00 PM Rapier List 1
Aztec Illumination 12:00 PM A&S 14
Beekeeping on a Peasant's Pittance 12:00 PM A&S 3
Beginner Knitting 12:00 PM A&S 18
Beginning Atlatl 12:00 PM Atl. Atl. Range
Beginning Repoussé and Chasing 12:00 PM Livonia Smithery (170)
Beginning Inkle Weaving 12:00 PM RS2
Busking: The Art of Street Performing 12:00 PM A&S 12
Care and Feeding of a Commedia Troupe in the SCA 12:00 PM Amphitheater
Children's Water Battle 12:00 PM Fort
Dances Without Dignity 12:00 PM Dance Tent
Domestic Fires and Wild Foods 12:00 PM Clanne Preachain (E23)
Early Period Arts and Sciences Day in Preachain 12:00 PM Clanne Preachain (E23)
Feasting for SCA Newcomers 12:00 PM A&S 19
Fundamentals of Bardic Performance 12:00 PM Clanne Preachain (E23)
Global Period History: The Continent of Africa 12:00 PM A&S 6
Harp for Absolute Beginners II 12:00 PM Argent Fox (Merchant area behind the barn)
How to Make a Good Story Great 12:00 PM Bog U
Late-Period Cross Stitch and Variations 12:00 PM A&S 17
Making Celtic Change: British Iron Age Coinage 12:00 PM Clanne Preachain (E23)
Peerage Basics and Roundtable 12:00 PM RS1
Pennsic Youth Choir 12:00 PM Performing Arts Rehearsal Tent
Period Glass Beadmaking 12:00 PM Camp Carpi (N 39)
Perspective on the World 12:00 PM A&S 1
Rehearsal (Closed): Commedia All Stars 12:00 PM Performing Arts Tent
Runes: The Elder & Anglo-Saxon/Frisian Futharks 12:00 PM A&S 7
Show What You Know: An A&S Documentation Primer 12:00 PM A&S 5
Siege/CA Battle 12:00 PM Battlefield List
Throwing Shade: Shading Techniques in Illumination 12:00 PM Æthelmearc 1
Yorkshire Manor Life in the Year 1200 12:00 PM A&S 8
Youth Archery Tournament 12:00 PM Family Range
Æthelmearc-Sponsored Novelty Shoot 12:00 PM Novelty Range
"By the Book" Tournament 1:00 PM Rapier List 4
Chiara Stella 1:00 PM Dance Tent
Greuszing: Brewing a Gruit Ale from Saxony. 1:00 PM A&S 13
Ka-Kha-Ga-Gha 1:00 PM A&S 15
Ori/Kirigami: Art of Paper Folding and Cutting 1:00 PM A&S 6
Tafl Games 1:00 PM Games Tent
Are You Wearing a Tablecloth? Greek Garb 101 1:00 PM Clanne Preachain (E23)
Being Your Persona 1:00 PM A&S 1
Bellatrix System: Single-Hip Return 1:00 PM Red List
Card-Weaving Basics 1:00 PM Pine Box Traders (192)
Empty Tent Place Holder - 2 Hours 1:00 PM A&S 14
Having Fun with Greek Theatre 1:00 PM Amphitheater
Heraldic Paper Dolls: Animal Attitude 1:00 PM Family Point Tent 2
Introduction to Beginning Period Cookery 1:00 PM A&S 5
Medicine, Physick, and Surgery 1:00 PM A&S 3
Pennsic Children's Choir 1:00 PM Performing Arts Rehearsal Tent
Pennsic Parasols 1:00 PM A&S 10
Period Mustards 1:00 PM A&S 11
Playtime with Period Pigments 1:00 PM Æthelmearc 1
Repoussé and Chasing: Making Metal Move 1:00 PM A&S 4
Ships in the SCA Period: A Chronological Overview 1:00 PM RS1
Songwriting to Tell a Story 1:00 PM A&S 9
Spear-Off: Spear Duel 1:00 PM Thrown Weapons Range (Thrown Weapons Range)
Stylin' Series: Opus Anglicanum Embroidery 1:00 PM A&S 17
The Road to Hastings 1:00 PM A&S 16
The Venetian Arsenale 1:00 PM Bog U
Un-Squashed Bugs 1:00 PM Æthelmearc 2
Volunteering and You 1:00 PM A&S 8
Whatcha' Wanna Weave? 1:00 PM A&S 19
Beginning Engraving 1:30 PM Livonia Smithery (170)
Chorulus Pennsicus Rehearsals 2:00 PM Barony of Lochmere (Battle Road on the Serengetti, Block N19)
Kute Uchi: Thirteen-Loop, Eight-Ridge Flat Braid 2:00 PM HordeU, Great Dark Horde, Horde Hill (E10)
ASL 101: Signing for Beginners, Part 2 2:00 PM A&S 2
Armed Combat for Actors 2:00 PM Amphitheater
Basic Scandinavian Woodworking During Early Period 2:00 PM Clanne Preachain (E23)
Basic Viking Women's Clothing with No Regrets 2:00 PM Clanne Preachain (E23)
Battlefield Set-Up 2:00 PM Battlefield List
Bellatrix System: Teardrop Return 2:00 PM Red List
Best Bet Block Printing 2:00 PM Silvertree Souq (098 )
Cadells and Flourishes: Teen Calligraphy 2:00 PM A&S 6
Christians of the Silk Road 2:00 PM A&S 7
D&D Shorts for 'Tweens/Teens 2:00 PM Family Point Tent 2
Dead Men Walking 2:00 PM A&S 13
European Dance for Total Beginners 2:00 PM Dance Tent
Hannibal Barca: Life and Career 2:00 PM A&S 16
History of Japanese Archery 2:00 PM A&S 5
How I Woad: Using Woad for Body Painting 2:00 PM Clanne Preachain (E23)
Low, Slow, and Flirtatious: Gioliva 2:00 PM Casa Bardicci
Open Scribal Time 2:00 PM Æthelmearc 1
PA Afternoon Series: Commedia Experience 2:00 PM Performing Arts Tent
Running an In-Persona and/or Authentic Encampment 2:00 PM A&S 1
SCA Inclusion, Diversity, & Equity: Why It Matters 2:00 PM A&S 12
Some Simple Period Sauces 2:00 PM A&S 11
Supported Spinning 2:00 PM A&S 8
The Basics of Leather Tooling 2:00 PM A&S 18
Women Can't Read, Debunk'd: A Sleeping Pen Awake'd 2:00 PM Bog U
Kumihimo Basics 3:00 PM Pine Box Traders (192)
Unnata Yoga: Yoga off the Ground 3:00 PM HordeU, Great Dark Horde, Horde Hill (E10)
Advanced Repoussé and Chasing 3:00 PM Livonia Smithery (170)
Bardic Coaching 3:00 PM A&S 14
Bardic Symposium 3: Lyrics in Search of a Tune 3:00 PM A&S 9
Beginner English Country Dance 3:00 PM Dance Tent
Beginning Tatting, Part 2 3:00 PM A&S 3
Bellatrix System: Wraps 3:00 PM Red List
Card Games 3:00 PM Games Tent
Dancing in the Villa 3:00 PM Casa Bardicci (E19)
Empty Tent Place Holder - 2 Hours 3:00 PM A&S 15
Grappling Experiment Workshop/Meet-up 3:00 PM Rapier List 3
Intermediate Brewing: Bochet or Burnt Honey Mead 3:00 PM A&S 13
Known World Recorder Ensemble 3:00 PM Performing Arts Rehearsal Tent
Long Live the Queen: A Rapier Tournament 3:00 PM West Battlefield
Mead-Tasting Class 3:00 PM A&S 10
Melodic Music Realizations on Basse Danse Tenors 3:00 PM Bog U
North African Wrapped Dresses 3:00 PM A&S 16
Rags to Riches: Making Rag Paper 3:00 PM A&S 11
Reviving Your Local Group 3:00 PM A&S 8
Sewing with a Sari 3:00 PM Hobbitronics (#8 bow road)
Society Rapier Marshal Moot 3:00 PM Rapier Tent
Two-Handed Weapon Tournament 3:00 PM Thrown Weapons Range
Wire Jewelry 3:00 PM A&S 2
Commedia Unmasked: Female Characters 4:00 PM Amphitheater
Romani: An Introduction to Gypsy Personas 4:00 PM RS3
Book Heraldry 100 4:00 PM A&S 2
How Can We Help Youth Rapier? (Panel Discussion) 4:00 PM Rapier Tent
Keeping Bees in the Knowne World 4:00 PM A&S 5
Known World Equestrian Meeting 4:00 PM Æthelmearc Royal (Æthelmearc Royal)
Known World Players: Open Auditions, Pennsic 49 4:00 PM Performing Arts Rehearsal Tent
Odin and the Case of a Hundred Names 4:00 PM A&S 7
Origami Dragon 4:00 PM A&S 6
PA Afternoon Series: Shakespeare Open Mic 4:00 PM Performing Arts Tent
Period Black Powder Firearms: Safety and Handling 4:00 PM Gunnery Point on Mt Eislinn (Top of Mt Eislinn)
SCA Award Scrolls for the Beginning Scribe 4:00 PM Æthelmearc 2
The NO A$$hole Rule 4:00 PM A&S 12
The Impact of Sex & Gender on SCAdian Martial Arts 4:00 PM A&S 13
Throw Away Your Wristwatch 4:00 PM A&S 18
Æthelmearc Tag Team Tourney 4:00 PM Green List
Yoga for Relaxation and Recovery 4:30 PM Atlantian Royal Camp (N40-1)
Rusalki: Not So Little Mermaids 5:00 PM Bog U
Beekeepers' Soirée 5:00 PM A&S 5
Beyond Lucet Basics 5:00 PM Pine Box Traders (192)
Geoffrey of Exeter’s Medieval Atmosphere 5:00 PM Performing Arts Tent
Gresley Favourites 5:00 PM Dance Tent
Leading a Performance Troupe in the SCA 5:00 PM A&S 9
Master Edmund the Lame Memorial Two-Hander Tourney 5:00 PM Rapier List 2
Taking the Pain Out of Period Pigments 5:00 PM Æthelmearc 1
Meridies Court 5:30 PM Meridian Royal (N03)
Song Byrds 5:30 PM Performing Arts Tent
Atlatl Battle 6:00 PM Atl. Atl. Range
Chorale du Lac (Bog Choir) 6:00 PM Bog U
Guilloché: Engine Engraving. 6:00 PM Livonia Smithery (170)
Ansteorran Chili Night 6:00 PM Ansteorran Royal (N06)
Atlantian Court 6:00 PM Great Hall
Meet-the-Dance-Faculty Social 6:00 PM Dance Tent
il Titolo Provvisorio 6:30 PM Performing Arts Tent
Bedtime Stories for Children 7:00 PM A&S 13
Darkyard Tree Ceremony 7:00 PM Rune Stone Park
Historical Brewing Roundtable 7:00 PM A&S 4
Midnight Madness Break T(w)een Mixer 7:00 PM Family Point Tent 2
John Inchingham, Cerian Cantwr & House Sans Nomen 7:30 PM Performing Arts Tent
Calontir Party 8:00 PM Calontir Royal (N05)
Marian of Heatherdale Bardic Concert 9:00 PM Performing Arts Tent
Rehearsal (Closed): ME&WDE Tech and Lighting Check 11:00 PM Performing Arts Tent

Additions

There are no additions for this date.

Changes

There are no changes for this date.